Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Název

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Popis

Přeštický kostel je národní kulturní památkou a současně krajinnou dominantou. Byl postaven v letech 1750 – 1775 podle plánů jednoho z nejvýznamnějších stavitelů své doby, Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Je to největší barokní kostel v Čechách, postavený mimo Prahu.
Jeho nezvyklá velikost souvisí s milostným zázračným obrazem Panny Marie Bolestné (nebo také Divotvůrkyně Přeštické), ke kterému přicházelo ročně až sto tisíc poutníků. Tento obraz vznikl na konci 17. století a je kopií obrazu z kostela sv. Michala na pražském Starém Městě. Obraz byl 27. dubna 1711 uznán jako zázračný; podle rukopisu „Kniha zázraků“ bylo jen v období let 1711 – 1776 zaznamenáno 324 zázračných uzdravení a pomocí v nouzi.
Původně na místě dnešního chrámu stály menší sakrální stavby, naposledy gotický kostel, stavěný od roku 1245. Tento zde zůstal funkční až do 18. století. Projekt nového a většího poutního chrámu vypracoval K.I. Dientzenhofer již v roce 1729. Základní kámen však byl položen až v roce 1745 a samotná stavba přeštického kostela byla, pod vedením autora projektu, zahájena v roce 1750. K úplnému dokončení však již nedošlo; zabránilo mu zrušení přeštického benediktinského proboštství. Z tohoto důvodu nebylo dostaveno dvouvěžní průčelí, které navíc bylo jen provizorně zastřešeno. Dalšími úpravami prošel kostel na přelomu 19. a 20. století, například v letech 1897 – 1898 byl upraven presbytář. Hlavní změnu však přineslo období let 1991 – 1995, kdy věže kostela dostaly nové cibulové báně, které stavbu zvýšily o 20 m. Autorem projektu byl Tomáš Šantavý a věže tak dosáhly úctyhodné výše 52 m. Věže chrámu tak byly dostavěny přesně po 220 letech.
Samotný trojlodní kostel je dlouhý necelých 56 m a široký téměř 29 m a patří k předním památkám českého baroka. Nad portálem se nachází Kamenné sousoší Bolestné Matky Přeštické a benediktinský kříž, na boční fasádě pak pískovcové sochy Světců sv. Patrika, Bonifáce, Vojtěcha a Prokopa. K chloubám interiéru patří již zmíněný „zázračný“ obraz, Redlmayerův obraz Nanebevzetí Panny Marie z r. 1774 na hlavním oltáři nebo Gutovy varhany z r. 1839..

Období

Statistiky

  • 49 fotek
  • 6 se líbí

Fototechnika

Pentax K-7

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích
Komentáře Přidat