Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

toulavej68 

Barrandovské terasy

40 fotek říjen 2012 až červenec 2014 - zobrazení 4 komentáře
Barrandovské terasy, coby komplex budov zahradní čtvrti s vyhlídkovou restaurací a bazénem v bývalém lomu nechal vystavět na přelomu 20 - 30. let min. století Václav M. Havel, kterého inspiroval podobný areál v San Franciscu.
Objektu dominuje restaurace s terasami a vyhlídkovou věží ve funkcionalistickém stylu. Ačkoliv funkcionalismus moc nemusím, tahle stavba se, myslím architektům povedla, včetně zasazení do krajiny. Terasy byly slavnostně otevřeny 4. 10. 1929, a největší slávu zažívaly právě ve 30. letech, kdy se stávaly oblíbenou destinací pražské smetánky. V plné letní sezóně se zde v neděli vařilo až 3000 obědů. K tanci vyhrával nejpopulárnější pražský orchestr R. A. Dvorského. V módě byl swing a charleston. V roce 1930 vybudoval Havel pod Barrandovskou skálou nejmodernější plovárnu v Evropě podle projektu Václava Kolátora se skokanskou věží opatřenou jedním deseti a jedním pětimetrovým můstkem. Bazén měl ideální délku 50 m. Tribuny a kapacita plovárny mohly pojmout až 4000 návštěvníků. Gastronomicky byly zaopatřeny přímo z Barrandovských teras zvláštním výtahem. Havel dokonce zřídil speciální tramvajovou a autobusovou linku, dovážející za mírný poplatek hosty přímo z centra Prahy na Barrandovské terasy a zpět.
Situace se stala katastrofální po „sametové revoluci“, když byl komplex r. 1992 navrácen potomkům úspěšného podnikatele Václava M. Havla. „Francouzská restaurace“ ještě skomírala jakžtakž do roku 1994. Poté nastala tragédie naprostého úpadku. Původní nábytek architektky Kučerové-Záveské z roku 1929 někdo kompletně ukradl. Během jednoho roku se vandalům podařilo rozmlátit veškerá okna a zasklení restaurace. Do prostor „Trilobit baru“ se nastěhovali bezdomovci, zdevastovali jej a v roce 2001 dokonce zapálili. Tato jedinečná architektonická stavbička vyhořela do základů. Bazén se skokanským můstkem zarostl plevelem a náletovými křovisky. Místo plovárny zde vznikla džungle. Do neutěsněných střech a otvorů ve stavbách zatéká. Je napadeno základní zdivo a hrozí tragický zánik Barrandovských teras.
Vydal sem se sem ve sváteční neděli, abych celý objekt nafotil, ale u vchodu stály dva mercedesy a v hlavní budově někdo byl, tak jsem dovnitř raději nešel a areál jsem fotil jen zvenčí..
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron