Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

toulavej68 

Stříbro - město s puncem středověku

103 fotek 29.9.2013 - zobrazení 1 komentář
Stříbro patří mezi naše přední středověká města se spoustou historických památek.
Proslavila ho těžba rud, hlavně stříbra a olova, které se tu těžilo až do začátku 80. let 20. století. Zdejší hornický revír je údajně nejstarším revírem u nás.
Ani Stříbru se však nevyhnula řada historických, často tragických událostí. Roku 1426 byl obsazen husity, kteří jej drželi jedenáct let až do r. 1437 (pocházel odsud přední husitský kazatel Jakoubek ze Stříbra). 16. století přineslo Stříbru nerušený hospodářský rozkvět. Městu tehdy náleželo 13 okolních vesnic. Pšeničné pivo z městského pivovaru bylo v té době významným vývozním artiklem. Místní řemeslníci byli sdruženi do 11 cechů. V té době žilo ve městě ještě převážně české obyvatelstvo. Do 16. století spadá také výrazná stavební aktivita, na níž upomínají skvostné renesanční portály některých domů. V r. 1618 vypukla třicetiletá válka, a Stříbro opět "nezůstalo stranou". Město, položené na významné komunikaci, trpělo častými průtahy vojsk, které obyvatelstvu přinášely vždy jen utrpení. Švédové obsadili a vyloupili město v letech 1639, 1645 a 1647. Roku 1710 vypukl ve městě mor, který připomíná morový sloup na náměstí z roku 1740.
Po r. 1945 došlo k vysídlení naprosté většiny německých obyvatel, a o pár let později začíná "budování socialismu", za něhož se z města stává jakási "šedá myš".
V 90. letech začíná nový rozvoj města, opravují se historické památky, budují naučné stezky, a městu se vrací někdejší krása a středověký půvab..

Proměňte svá alba ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.